II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi, Malabo, 19-21 Kasım 2014

II.TÜRKİYE-AFRİKA ORTAKLIK ZİRVESİ
Malabo, 19-21 Kasım 2014

 

Zirvenin Teması: ““Afrika’nın Sürdürülebilir Kalkınması ve Bütünleşmesinin Güçlendirilmesi için Yeni Bir Ortaklık Modeli”"

Zirvede bir Bildiri ve 2015-2018 dönemine ilişkin Ortak Uygulama Planı Kabul edilmesi öngörülmektedir.

Afrika Birliğinin mutad uygulaması çerçevesinde, Zirvenin Banjul Formulü diye adlandırılan ve belli sayıda Afrika ülkesinin tüm Kıtayı temsilen Zirveye iştirakini öngören katılımla yapılması planlanmaktadır.

Diğer bir ifadeyle, Ekvator Ginesi’nin evsahipliğinde, Etiyopya, Moritanya, Cezayir, Nijerya, Güney Afrika, Senegal, Libya, Zimbabve, Kenya, Gana, Çad ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Mısır’ın Zirve’ye davet edilmesi planlanmaktadır.

Zirve marjında ayrıca biri siyasi, diğeri de ekonomik içerikli olmak üzere iki yan etkinlik gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda, ülkemizin Afrika’da öncelik verdiği bölgelerden biri olan Afrika Boynuzu ülkelerindeki güvenlik ve istikrar çabalarına önemli katkıda bulunan bölgesel örgüt mahiyetindeki Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ile bir Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenecektir.

Ayrıca, Afrika ülkelerinin bölgesel ve kıtasal bütünleşmeye yaptıkları vurgu ve ülkemizin bölgesel ekonomik örgütlerle (RECs) daha yakın ilişki kurmak ve ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalamak yönünde gösterdiği gayretler dikkate alınarak, Afrika Kalkınma Bankası (AfKB), ECOWAS, IGAD, EAC, COMESA, SADC, ECCAS ve AMU üst düzey yetkilileri ile Ekonomi Bakanlığımızın eşgüdümünde bir toplantı (Turkey-RECs Meeting) gerçekleştirilecektir.

Zirvenin, 19 Kasım günü Üst Düzey Memurlar toplantısı ile başlaması, 20 Kasım günü Dışişleri Bakanları toplantısı ile devam etmesi ve 21 Kasım günü Devlet/Hükümet Başkanları seviyesinde toplanacak Zirve ile sona ermesi planlanmaktadır. Zirve marjında yapılacak yan etkinliklerin de keza 20 Kasım günü gerçekleştirilmesi düşünülmektedir.